Centar za medijaciju
Što je medijacija?
Medijacija je način rješavanja (postojećih ili budućih) sporova uz pomoć/sudjelovanje jednoga (ili više) medijatora u kojem stranke nastoje sporazumno riješiti spor.
Medijator pomaže strankama postići nagodbu, bez ovlasti da im nametne obvezujuće rješenje.
Medijacija, stoga, omogućuje strankama da same, rukovodeći se svojim interesima i potrebama, riješe svoj spor.
Budući da nam interes stranke mora biti na prvome mjestu, vrlo je korisno da odvjetnici/odvjetnice poznaju postupak medijacije i da za njime što češće posežu kako bi pomogli svojim strankama.
Isto tako, strankama, koje se odluče svoj spor (pokušati) riješiti medijacijom, najčešće u tome treba pomoć i podrška punomoćnika – odvjetnika pa je vrlo važno da odvjetnici/odvjetnice što bolje poznaju postupak i mehanizme medijacije.
Kako se pokreće postupak medijacije?
Zainteresirana stranka postupak mirenja može pokrenuti PRIJEDLOGOM koji se upućuje CENTRU ZA MEDIJACIJU pri HOK-u (CZM). Nakon što se stranke dogovore o provođenju postupka medijacije, pristupaju sklapanju SPORAZUMA O MEDIJACIJI kojim uređuju postupak.
CZM će, čim primi prijedlog jedne strane za provođenje postupka medijacije, o tome obavijestiti drugu stranu i pozvati je da se očituje, a po potrebi i s njome pokušati dogovoriti provođenje postupka.
Tko je ovlašteni medijator?
Medijator) je osoba (u postupku ih može biti više) koja na temelju sporazuma stranaka provodi postupak medijacije. Članovi Centra za medijaciju su odvjetnici–ovlašteni medijatori. Popis odvjetnika medijatora nalazi se na web stranici Hrvatske odvjetničke komore www.hok-cba.hr.
Koja je uloga medijatora?
Medijator je posebno educirana osoba koja u postupku nastoji potaknuti komunikaciju između stranaka, pružiti im mogućnost da iznesu sve što žele te im nastojati pomoći da same trajno riješe svoj sukob na njima zadovoljavajući način.
Medijator ne donosi odluku o sporu, ne “presuđuje”, sudbina spora u medijaciji uvijek je u rukama samih stranaka.
Koje su obveze medijatora?
Medijator, koji je u medijaciji dužan postupati stručno, svrhovito i nepristrano, provodi postupak u skladu s pravilima medijacije i pozitivnim pravnim propisima s ciljem da omogući strankama da izraze svoje stavove te da nesmetano i bez prisile odluče o sporu.
Najjednostavnije rečeno, stranke odlučuju o sporu, dakle, o meritumu, a medijator o postupku medijacije.
Koliko traje postupak medijacije?
Postupak može trajati najduže 60 dana, uz mogućnost produljenja po sporazumu stranaka.
Troškovi postupka
Troškovi postupka su odnose na troškove medijatora, troškove punomoćnika-odvjetnika, ako ga stranke angažiraju, te paušalnoga iznosa za pokretanje postupka pred CZM-om.
Ne sporazumiju li se drukčije, svaka stranka snosi svoje, a troškove postupka medijacije snose na jednake dijelove. Za pokretanje postupka plaća se paušalni iznos i to u visini od 33 eura za fizičke osobe, a 60 eura za pravne osobe.
Troškovi medijatora ovise o utrošenim satima na koje same stranke mogu izravno utjecati. U sporazumu o medijaciji stranke i medijator ugovaraju cijenu sata medijacije u skladu s Tarifom o nagradama i naknadi troškova za rad odvjetnika (Tarifa) Tbr. 34, 37 i 39.
Mogu li odvjetnici mogu zastupati svoju stranku u postupku medijacije?
Odvjetnik može sudjelovati u postupku medijacije i ima pravo na trošak zastupanja u skladu s Tarifom. Štoviše, poželjno je da odvjetnik koji razumije medijaciju bude podrška svojoj stranci koja sporazumno pokušava riješiti svoj spor, odnosno problem.
Okončanje postupka medijacije nagodbom
Postignu li sporazum, stranke sklapaju nagodbu čime se dovršava medijacija. Medijator može na zahtjev stranaka sudjelovati u sastavljanju nagodbe. Nagodba sklopljena u postupku medijacije, pod pretpostavkom da je njome utvrđena određena obveza na činidbu o kojoj se stranke mogu nagoditi te da sadrži izjavu obvezanika o neposrednom dopuštenju ovrhe (klauzula ovršnosti), ovršna je isprava.
Gdje se provodi postupak medijacije?
Postupak medijacije može se provoditi može bilo gdje i uz sudjelovanje medijatora kojega stranke odaberu. Centar za mirenje Hrvatske odvjetničke komore daje strankama mogućnost korištenja prostorija Komore, odnosno zborova, uz izbor medijatora s popisa medijatora Centra za medijaciju HOK-a.
Zašto je medijacija koristan mehanizan/alat za odvjetnike?
Prije svega zato što im omogućuje da strankama pomognu da brzo i efikasno riješe svoj spor/problem, dakle, da pruže strankama uslugu s kojom će biti zadovoljne. To nedvojbeno odvjetnikovom/odvjetničinom doprinosu ugledu, a podrazumijeva i brzo plaćanje odvjetničkoga troška. Osim toga, medijacija je odličan alat za rješavanje starih predmeta. Zato je razumno poslati takve spise u medijaciju.
Zakonska regulativa
Zakon o mirnom rješavanju sporova (“Narodne novine” br. 67/23.)
Umjesto zaključka
Ovime je u najkraćim crtama opisan postupak medijacije i onome tko je pročitao ovaj tekst pruženi su odgovori na osnovna i najčešća pitanja.
Međutim, odvjetniku/odvjetnici korisno je o medijaciji znati što više, čak i ako ne sudjeluje u postupcima.
Svakako, stranka koja svoj spor pokuša riješiti medijacijom nimalo neće pogriješiti, sve da i medijacija ne uspije.
Time će pokazati da postupa kao razumna i odgovorna osoba koja svoje sporove/probleme pokušava riješiti mirno i sporazumno, na najvišoj civilizacijskoj razini.
To jednako vrijedi i za njezina punomoćnika-odvjetnika koji joj sugerira medijaciju u njemu joj pomaže.
UO CZM
e-mail: czm@hok-cba.hr