Poštovane kolegice i kolege,
obavještavamo Vas da je u organizaciji Odvjetničke akademije HOK-a u pripremi novo predavanje s temom
„Razlika ex lege i ex judicio nezakonitosti nalaza vještaka u kaznenom postupku“
Predavačica: dr. sc. Tanja Pavelin, sutkinja Visokog kaznenog suda RH
Praksa ukazuje na brojne dvojbe i nedosljednosti u iznošenju razloga koji utječu na sumnju u „neutralnost“ vještaka ili njegov položaj u postupku što posljedično može dovesti do izdvajanja nalaza kao ex judicio nezakonitog dokaza i razloga izrijekom propisanih Zakonom o kaznenom postupku koji za posljedicu imaju nemogućnost temeljenja sudske odluke na nalazu i mišljenju vještaka (ex lege nezakonit dokaz).
U odnosu na ex judicio nezakonitost, analizirat će se praksa Europskog suda za ljudska prava koji ocjenjuje pravičnosti postupka i ispitivanjem načina na koji su dokazi pribavljeni odnosno uporabljeni u kojem pravcu provjerava je li dokaz pribavljen povredom nekog konvencijskog prava.
U odnosu na ex lege nezakonitost, analizirat će se odredbe Zakona o kaznenom postupku te sudska praksa Vrhovnog suda RH i Visokog kaznenog suda RH.
S kolegijalnim poštovanjem,
dr. sc. Laura Valković
predsjednica Odvjetničke akademije