Stalne izmjene zakona i propisa kao i primjena novih tehnologija utječu na potrebu stalnog stručnog usavršavanja odvjetnika a upravno trajno stručno usavršavanje jamstvo je uspješnog obavljanja odvjetničke službe, istaknuto je u petak na Okruglom stolu kojeg je u Zagrebu organizirala Hrvatska odvjetnička komora povodom XXXVIII. Dan hrvatskih odvjetnika.
Sudbena, izvršna i zakonodavna vlast moraju nastupati zajedno i zajedno detektirati probleme u pravosuđu, rekao je u svom uvodnom obraćanju predsjednik HOK-a Josip Šurjak, te istaknuo da „obrana čovjeka i vladavina prava nisu i ne mogu biti tržišne kategorije“.
Sudionike skupa, na kojima su bili i predstavnici odvjetničkih komora Europe i regije, pozdravio je i ministar pravosuđa i uprave RH dr. sc. Ivan Malenica koji je kazao da je stalno stručno usavršavanje važno za kvalitetno i učinkovito pravosuđe te da upravo usavršavanje predstavlja kvalitetan odgovor na nove izazove koji se pred nas postavljaju.
Predsjednik Vijeća odvjetničkih komora Europe CCBE-a James MacGuill istaknuo je veliku ulogu koju je u kriznom razdoblju pandemije odigrao tadašnji predsjednik CCBE-a i bivši predsjednik HOK-a Ranko Pelicarić te dodao da CCBE pokušava učiniti sve što može kako bi europski odvjetnici pružili pomoć izbjeglicama iz Ukrajine, čemu se pridružila i Hrvatska odvjetnička komora.
O razlozima potrebe uvođenja stalnog stručnog usavršavanja odvjetnika izlagali su Juro Martinović, državni tajnik u Ministarstvu pravosuđa i uprave, Mićo Ljubenko, dopredsjednik HOK-a , mr.sc. Ive Brkić, član Izvršnog i Upravnog odbora HOK-a, te odvjetnici Igor Mucalo i Dalibor Valinčić. Okruglim stolom moderirala je dr.sc. Laura Valković, predsjednica Odvjetničke akademija HOK-a, koja je istaknula kako Odvjetnička akademija već godinama organizira edukaciju za članove HOK-a.
Kako je u svom izlaganju istaknuo dopredsjednik HOK-a Mićo Ljubenko, posljednjim izmjenama Zakona o odvjetništvu prvi je puta unesena obveza trajnog stručnog usavršavanja odvjetnika, koja već postoji praktički u svim zemljama Europske unije. Odvjetnik Dalibor Valinčić ukazao je na to da praktički sve regulirane profesije imaju svoje programe usavršavanje, sustav bodovanja stručnog usavršavanja, te propisani broj bodova ili školskih/akademskih sati usavršavanja koji je član komore dužan prikupiti u propisanom razdoblju. Programe usavršavanja načelno organizira nadležna komora u skladu s propisanim kriterijima.
Trajno stručno usavršavanje odvjetnika garancija je uspješnog obavljanja odvjetničke službe, istaknuo je u svom izlaganju mr.sc. Ive Brkić te dodao kako je osnovna ideja HOK-a uvesti sustav obvezne edukacije koji bi ispunio nekoliko osnovnih kriterija.
O iskustvima organiziranja programa stručnog usavršavanja odvjetnika govorili su i predstavnici slovenske i češke odvjetničke komore, a Hrvatska odvjetnička komora potpisala je s Odvjetničkom komorom Milana Sporazum o prijateljstvu i suradnji.